سبک روستیک از قدیمی ترین سبک های دکوراسیون داخلی است که تاریخچه آن به اولین تجمعات انسان باز میگردد. سبک روستیک، سبکی است که تمام محصولات استفاده شده در دیزاین آن از سرویس خواب تا میز و صندلی یا پرده ها، حس و حال بودن در طبیعت را به شما هدیه می دهد.

احتمالا تا به حال اسم سبک روستیک را در بین سبک های مختلف دکوراسیون داخلی شنیده اید، سبکی بی نهایت زیبا و منحصربه فرد که خلق آن در صورت توجه نکردن به یک سری مولفه های اساسی، می تواند تبدیل به یک کار چالش برانگیز شود. اما این مولفه ها برای داشتن اتاق خوابی به سبک روستیک کدام اند؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوال و آشنایی بیشتر با این سبک بی نظیر هستید، در ادامه با ما در مجله ولیگ همراه باشید.

طراحی دکوراسیون اتاق خواب به سبک روستیک مدرن

 

سبک دکوراسیون روستیک، چه ویژگی هایی دارد؟

اولین نکته ای که در مورد المان های این سبک نیاز است بدانیم، این است که می تواند دربرگیرنده چندین سبک مختلف باشد. معنای لغوی کلمه روستیک (Rustic) یعنی مرتبط با مناطق روستایی یا به بیانی دیگر دکوراسیون یک خانه به سبک روستیک را میتوانیم به طرحی از خانه های روستایی تشبیه کنیم. 

روستیک سبکی است که در آن سعی می شود بیشتر از عناصر طبیعی همچون چوب، سنگ و فلز، رنگ های خنثی و رنگ جواهرات همچون آکوامارین یا بنفش ارغوانی و خطوط منحنی و نامرتب به جای خطوط صاف استفاده شود. 

دکوراسیون اتاق خواب روستیک مدرن و زیبا

 

تا به اینجا با کلیت دکوراسیون اتاق خواب به سبک روستیک آشنا شدیم و از این جا به بعد به طور مفصل درباره ویژگی های سبک روستیک بحث خواهیم کرد. پس لطفا با ما به خط بعدی بیایید.


پالت رنگی مناسب برای دکوراسیون روستیک 

در این سبک برای دیوارها اغلب از رنگ سفید استفاده می شود تا پس زمینه ای مناسب را برای دیده شدن دیگر عناصر از جمله عناصر چوبی فراهم آورند. برای دیگر بخش ها طیف های گرم و عمیق رنگ های خنثی( همچون قهوه ای، خاکستری، بژ و سفید) و جواهرات درصد زیادی از پالت رنگی را به خود اختصاص می دهند. 

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره رنگ های خنثی در دکوراسیون اتاق خواب

منظور از رنگ جواهرات، رنگ هایی هستند که پر زرق و برق و جذاب اند و برای ما یادآور جواهرات هستند، همچون آبی فیروزه ای یا سبز زمردی. این رنگ ها در کنار عناصر چوبی، فلزی یا سنگی موجود در دیزاین، جلوه ای باشکوه را رقم می زنند. 

طراحی و دیزاین اتاق خواب به سبک روستیک


استفاده از وسایل قدیمی در دکوراسیون روستیک

شاید فکر کنید استفاده از وسایل قدیمی منحصر به سبک بوهمین است اما سبک روستیک نیز از عناصر قدیمی ای که از مواد اولیه طبیعی ساخته شده باشند، استقبال می کند. این وسایل می توانند موجب ارتقای جلوه طبیعی و شکوه اتاق خوابی به سبک روستیک شوند.

چیدمان اتاق خواب به سبک روستیک


گیاهان در اتاق خوابی به سبک روستیک

گفتیم سبک روستیک به معنی ایجاد ارتباطی قوی بین دکوراسیون منزل و طبیعت است پس قطعا نمی توان از گیاهان دوست داشتنی در طراحی دکوراسیون اتاق خواب غافل شد. گیاهان در کنار اینکه هوای اتاق را تصفیه می کنند، شادابی و نشاط را برای شما به ارمغان می آورند، جلوه اتاق را ارتقا می بخشند و به پالت رنگی جان می بخشند، سهم زیادی در ایجاد حس و حالی روستیک در طراحی داخلی اتاق خواب تان نیز دارند. استفاده از گیاهان سایز بزرگ از بهترین گزینه های پیش روی شما محسوب می شوند.

دکوراسیون اتاق خواب روستیک با تزیین گل و گیاه

 

نور طبیعی، عنصری کلیدی در اتاق خواب روستیک

در سبک روستیک هر چه نور طبیعی ای که اتاق دریافت می کند بیشتر باشد، بهتر است. چرا که نور طبیعی یکی از اصلی ترین مولفه های طبیعت است. بنابراین از پرده های ضخیمی که بطور کامل جلوی ورود نور خورشید به اتاق را می گیرند، استفاده نکنید.

طراحی و نورپردازی اتاق خواب روستیک


بکارگیری محصولات ساخته شده از مواد اولیه طبیعی در اتاق

استفاده از عناصر طبیعی حرف اول را در این سبک دلنشین می زند؛ عناصری چوبی از صندلی های چوبی گرفته تا کفپوش ها و قاب عکس های چوبی، عناصر سنگی همچون کفپوش ها، دیوارپوش ها یا عناصر تزیینی سنگی و همچنین عناصر فلزی شامل فلزاتی همچون آهن، مس و برنج که از آنها در ساختار دیگر وسایل همچون میز و قاب عکس ها استفاده شده و محصولاتی همچون قالی های پشمی یا سبدهای حصیری همگی در کنار هم آن جلوه منحصربه فرد سبک روستیک را می سازند. 

اتاق خواب روستیک


چه سرویس خوابی برای اتاق خوابی به سبک روستیک انتخاب کنیم؟

احتمالا اولین جوابی که به ذهن شما می رسد، سرویس خواب چوبی است. چرا که قرار شد از عناصری استفاده کنیم که از مواد اولیه طبیعی ساخته شده باشند. اما برای شما طبیعت دوستان که خواهان قطع درختان کمتری هستید، خرید سرویس خواب چوبی تنها گزینه نیست. چرا که امروزه طرح های متنوعی از سرویس خواب ام دی اف با سبک های متفاوت به بازار آمده اند که طرح سرویس خواب چوب را دارند و شما می توانید با خیال راحت از آنها در دیزاین اتاق خواب روستیک خود استفاده کرده و همان حس و حال مدنظرتان را دریافت کنید.

همچنین لازم است بدانید که استفاده از انواع سرویس خواب ام دی اف به شما در رسیدن به دکوراسیون روستیک مدرن کمک شایانی خواهد کرد. اگر دوست دارید با تمام انواع سرویس خواب ها در بازار و متریال هایی که برای تولید این محصولات استفاده می شود، بیشتر آشنا شوید لطفا مقاله "راهنمای جامع خرید سرویس خواب" را کامل مطالعه کنید

سرویس خواب چوبی در دکوراسیون اتاق خواب روستیک


ایجاد تضاد به کمک رنگ ها در دکوراسیون اتاق خواب روستیک

گفتیم دیوارهای به رنگ سفید به دیده شدن هر چه بیشتر محصولات روستیک چوبی اتاق خواب ما کمک می کنند. اما تکلیف رنگ دیگر عناصر غیرچوبی دکوراسیون چه می شود؟ 

برای آنها رنگی متضاد و نه مکمل از رنگ عناصر چوبی انتخاب کنید، چرا که اگر رنگی مکمل رنگ چوب داشته باشند در دیزاین فضا گم شده و به چشم نمی آیند. اما انتخاب رنگی متضاد با رنگ چوب، از آنها عناصر تاثیر گذارتری در پالت رنگی خواهد ساخت.

ایجاد تضاد به کمک رنگ ها در دکوراسیون اتاق خواب روستیک


ایجاد بافت در اتاق خوابی به سبک روستیک

برای این کار نیاز نیست اصلا نگران باشید چرا که اتاق خوابی که در آن از عناصر طبیعی استفاده شده باشد، خود به خود سرشار از بافت های مختلف خواهد بود. قالی پشمی کنار شومینه، صندلی چوبی، سبد حصیری، گالری دیواری سنگی و میز فلزی تنها بخشی از بافت های موجود در دیزاین اتاق خوابی به سبک روستیک اند.

تاریخچه دکوراسیون اتاق خواب روستیک

 

سبک دکوراسیون داخلی که در این مقاله به بررسی آن پرداختیم، یکی از پرطرفدارترین ها در دنیای دکوراسیون و طراحی داخلی است. اما فراموش نکنید برای اینکه حس و حال روستیک در دکوراسیون خود ایجاد کنید، مجبور نیستید کفپوش ها و دیوار پوش ها را با انواع چوبی یا سنگی جایگزین کنید، بلکه با گزینه های اقتصادی تری همچون استفاده از گیاهان، گالری دیواری چوبی، سبدهای حصیری و صندلی یا میز چوبی نیز می توانید آن حس و حال را به اتاق خواب خود هدیه دهید.

در این مقاله مهم ترین ویژگی ها و المان ها را برای چیدمان یک اتاق خواب به سبک دکوراسیون روستیک به شما ارائه دادیم. شما می توانید مطابق با سلیقه و ایده هایی که دارید با رعایت کردن این ویژگی ها و قوانین اقدام به روستایی کردن دکوراسیون اتاق خواب خود کنید. در انتها شما می توانید تجربیات و نظرات ارزشمند خود را در خصوص این مقاله در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا سایر مخاطبان مجله اینترنتی دکوراسیون ولیگ هم از دیدگاه های ارزشمند شما اطلاع لازم پیدا کنند.