هرچه کمتر، بهتر! این شعار معروف سبک مینیمال است. سبکی که اجرای آن در ظاهر ساده به نظر می رسد. اگر بخواهیم خصوصیات سبک مینیمال را به طور خلاصه مطرح کنیم، باید بگوییم طراحی دکوراسیون داخلی با کمترین عناصر ممکن؛ مبلمانی ساده با رنگی خنثی، چند تابلوی نقاشی با تصاویر انتزاعی روی دیوار و یک گلدان روی میز. 

اما بدست آوردن جلوه ای بی نظیر در این سبک از دکوراسیون داخلی به این سادگی ها هم نیست. خلق فضایی که در عین سادگی، گرم و خوشایند باشد و نه سرد و بی روح، نیازمند مد نظر قرار دادن اصولی بنیادی و مهم مینیمالیستی است. 

سبک مینیمال در خانه

 

در این مقاله همان طور که قول دادیم شما را با تمام فوت و فن های سبک مینیمال در دکوراسیون منزل آشنا می کنید و فوت کوزه گری اجرای سبک مینیمال در خانه را به شما آموزش خواهیم داد.


از آشفتگی و بهم ریختگی در دکوراسیون دوری کنید

مسلما اولین قدم برای داشتن یک دکوراسیون مینیمال، استفاده از عناصر و لوزام طراحی دکوراسیون کمتر است یا حداقل ترفندهایی( همچون استفاده از رنگ های روشن) را به کار ببرید که اینطور به نظر برسد! 

به عنوان مثال، تنها آن دسته از عناصر تزیینی که روی شلف دیواری دارید و عاشق آن هستید یا به شخصی سازی دکوراسیون کمک می کنند، را نگه دارید.

عکس دکوراسیون منزل به سبک مینیمال


تنها از وسایل کاربردی در دکوراسیون مینیمال منزل استفاده کنید

تمرکز خود را بر کاربردی بودن چیدمان قرار دهید. استفاده از عناصر تزیینی زیاد، کمکی به کاربردی تر شدن فضا نخواهد کرد. این به معنای حذف آثار تزیینی از دکوراسیون منزل نیست، بلکه سعی کنید به کمک عناصری به فضا زیبایی ببخشید که کاربردی هم باشند. 

در سبک مینیمال، هدف بیشترین استفاده ممکن از فضای در دسترس با کمترین وسایل است. پس عناصری همچون تخت خواب تاشو، پاف صندوق دار، سبد حصیری برای نگهداری لباس ها یا وسایل کوچک، میز کنار تختی کشودار و سرویس خواب کشودار یا جک دار اهمیت زیادی پیدا می کنند. چرا که فضای ذخیره زیادی به ازای بخشی که به خود اختصاص می دهند، برای ما  در دکوراسیون فراهم می کنند.

دکووراسیون اتاق خواب به سبک مینیمال با تخت خواب تاشو افقی


به استقبال رنگ سفید و دیگر رنگ های خنثی بروید

یکی از راحت ترین راه های ایجاد حس و حال مینیمال در دکوراسیون منزل، استفاده از یک پالت رنگی خوب و مناسب است. یک دکوراسیون مینیمال، حول محور رنگ های خنثی می چرخد تا سادگی دیزاین حفظ شود. 

پالت رنگی خود را محدود به دو یا سه رنگ کنید و رنگ ها را نیز از بین رنگ های خنثی همچون طیف های مختلف رنگ سفید، کرم، مشکی و خاکستری انتخاب کنید. با استفاده از رنگی یکسان در بافت هایی متفاوت ( مثلا استفاده از رنگ بژ برای بالش و صندلی) می توانید به دکوراسیون عمق ببخشید. این رنگ ها انسجام خوبی به طراحی داخلی اتاق خواب بخشیده و فضای آن را بزرگ تر و مرتب تر نشان می دهند. 

شما برای این که بتوانید به درستی رنگ مناسب منزل خود را برای سبک مینیمال انتخاب کنید نیاز دارید اطلاعات بیشتر و کامل تری درباره رنگ های خنثی و ویژگی های آنها داشته باشید. لطفا حتما سری به مقاله رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی بزنید و نکاتی که آنجا مطرح شده را در دکوراسیون خود اجرا کنید.

دیزاین اتاق پذیرایی به سبک مینیمال


خب تا به اینجا به بررسی مهم ترین خصوصیات سبک مینیمال در دکوراسیون منزل پرداخیتم و با المان های اصلی آن آشنا شدیم. در ادامه به جزئیات لازم برای اجرایی کردن این سبک از انواع سبک های دکوراسیون داخلی در بخش های مختلف منزل خواهیم پرداخت.


اتاق خوابی به سبک مینیمال

برای خلق اتاق خوابی مینیمال، نیاز است به اصل تقارن و خطوط مرتب پای بند بمانید. فراموش نکنید که استفاده از سبک مینیمال برای اتاق خواب به این معنی نیست که حس و حال بودن در یک کلینیک در آن ایجاد شود. با استفاده از ایده هایی همچون گالری دیواری، تابلوهای نقاشی و سبدهای حصیری به شخصی سازی دیزاین آن بپردازید. 

برای جان بخشیدن به طراحی داخلی اتاق خواب در این سبک معمولا از عناصری استفاده می شود که در آنها جنسیت زدایی اتفاق افتاده، یعنی به جنسیت خاصی تعلق ندارند. همچون تابلوهایی با تصاویری انتزاعی که بین دکوراسیون اتاق خواب دخترانه و پسرانه مشترک است.

اما نکته مهم در طراحی دکوراسیون اتاق مینیمال این است که هیچ وقت نباید از تاثیر و اهمیت مهم ترین عنصر در آن غافل شوید، یعنی سرویس خواب! 

سرویس خواب در اتاق اگر به درستی انتخاب شود می تواند جلوه اتاق خواب را دگرگون کند. به طور کلی انتخاب یک سرویس خواب مدرن و اسپرت برای اتاق خواب های مینیمال مناسب است، چون هم ساده هستند و هم تعلق به جنسیت خاصی ندارند.

سرویس خواب مدرن و اسپرت در اتاق خواب مینیمال

 

اما شما برای این که بتوانید تصمیم درستی برای خرید سرویس خواب بگیرید لازم است انواع سرویس خواب و تخت خواب را به خوبی بشناسید. از این رو شما را به مطالعه مقاله " راهنمای خرید سرویس خواب " دعوت می کنیم.


اتاق نشیمنی و پذیرایی به سبک مینیمال

با استفاده از سبک مینیمال، می توانید دکوراسیونی باشکوه و مدرن برای اتاق نشیمن خود به ارمغان آورید؛ دیزاینی که هرگز قدیمی نخواهد شد. فقط صرفا بخاطر اینکه ظاهری خلوت به دیزاین بدهید، از عناصر دکوراسیونی که به آنها نیاز پیدا خواهید کرد، صرف نظر نکنید. به جای آن، فضای پشت مبلمان یا بین آنها را خالی بگذارید تا هم جریان انرژی در دیزاین شما روان تر شود و هم چشم درگیر تمرکز کردن روی عناصر زیادی نشود.

دکوراسیون اتاق نشیمن کوچک به سبک مینیمال


آشپزخانه به سبک مینیمال

بدون وجود آشپزخانه ای به سبک مینیمال، منزل شما فاصله زیادی با یک دیزاین مینیمال و منسجم خواهد داشت، بنابراین بخش قابل توجهی از بودجه ی خود را برای آشپزخانه کنار بگذارید. فراموش نکنید که عناصری که در این سبک به کار می بریم در عین سادگی، کیفیت بالایی دارند. پس بهترین ها را متناسب با بودجه خود انتخاب کنید. 

وقتی عناصر اصلی دکوراسیون آشپزخانه را انتخاب کردید، می توانید به کمک وسایل کوچک تر به طراحی داخلی آن بافت و عمق ببخشید. یکی از محبوب ترین پالت های رنگی ای که طراحان برای آشپزخانه ای مینیمال توصیه می کنند، پالت سیاه و سفید است که البته در آن از دیگر رنگ های روشن برای عناصر کوچک تر همچون ظروف استفاده می شود. از در نظر گرفتن فضای ذخیره کافی برای کاهش آشفتگی و بهم ریختگی فضا نیز غافل نشوید.

آشپزخانه به سبک مینیمال


حمام و سرویس بهداشتی به سبک مینیمال

همچون آشپزخانه، در حمام و سرویس بهداشتی نیز ایجاد فضای ذخیره کافی از کلیدی ترین اصول برای خلق سبک مینیمال است. برای پالت رنگی این بخش از منزل از طیف های مختلف (حداکثر سه رنگ) استفاده کنید. عناصر چوبی ساده همچون شلف دیواری، نیز گزینه های خوبی برای این فضا خواهند بود. چون که کمک زیادی به بزرگ تر به نظر رسیدن فضا و استفاده ی بهینه از دیوارها می کنند. 

انتخاب پالت رنگی تمام سفید یکی دیگر از پیشنهادات طراحان برای حمام و سرویس بهداشتی است. البته همچنان می توانید برای جان بخشیدن به دکوراسیون آن از حوله ها یا دیگر وسایل کوچک رنگی یا گیاهان مخصوص این محیط، کمک بگیرید.

دکوراسیون سروویس بهداشتی مینیمال و ساده


در این مقاله از مجله اینترنتی ولیگ به همراه شما ابتدا به بررسی پاسخ سوالاتی همچون سبک دکوراسیون مینیمال چیست، سبک مینیمال چه ویژگی هایی دارد پرداختیم و در میانه مقاله نیز اصولی را که یک فرد باید در هر بخش از خانه خود (از اتاق خواب تا سرویس بهداشتی) رعایت کند تا به یک مینیمالیسم واقعی در دکوراسیون منزل خود تبدیل شود، موشکفانه بررسی کردیم. امیدواریم این مطالب و نکات راهنمایی خوب برای شما برای رسیدن به نتیجه دلخواه خود در منزلتان باشد. 

همچنین بسیار خوشحال میشویم که شما نیز از این به بعد گسترش دهنده این مطلب باشید. پس لطفا نظرات و تجربیات ارزنده خودتان را با ما در ادامه در بخش نظرات مطرح کنید.